Co dělat v Karlíně? Máme pro vás tipy na výlet v Praze 8

11.06.2024 16:28

Hledáte inspiraci pro příjemně strávený den v Praze? Karlín, jedna z nejkouzelnějších čtvrtí Prahy, vás překvapí svou pestrou nabídkou aktivit a zajímavostí. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo jen chcete relaxovat mezi stromy, Karlín nabízí něco pro každého. Vydejte se s námi na krátkou procházku po Karlíně a nechte se vtáhnout do unikátní atmosféry této městské části. Přečtěte si naše tipy, co všechno můžete v Karlíně vidět, zažít nebo i ochutnat.

Výhled na ulici Rohanské Nábřeží

Krátká historie Karlína

Z pohledu dlouhé historie Prahy je Karlín poměrně mladou městskou oblastí. Jeho vznik se datuje do roku 1817 a rozkládá se na původním území tzv. Špitálského pole. Oblast Karlína je historicky první záměrně založené předměstí Prahy za barokním opevněním. Pojmenování „Karlín“ nemá nic společného s Karlem, ale vzešlo na počest manželky císaře Františka I. Karolíny Augusty. Oblast Karlína sahala původně až k ostrovu Štvanice. Ten byl ale později připojen k Holešovicím-Bubnům.

Největšího novodobého rozkvětu se Karlín dočkal až po ničivých povodních roku 2002. Od té doby tu vyrostla spousta moderních staveb, došlo k revitalizaci nábřeží a celkově se tato čtvrť zútulnila. Karlínskou adresu pro své působiště dnes volí také stále více prestižních firem, které udávají tempo českého i mezinárodního byznysu. I přesto je Karlín kouzelnou městskou čtvrtí, která nabídne klid a prostor pro kulturní i společenské vyžití. 

Karlínské náměstí

Karlínské náměstí, pomyslné srdce Karlína, je místem, kde se potkává historie s přítomností. Nepřehlédnutelnou dominantou náměstí je Kostel svatého Cyrila a Metoděje, který byl vybudovaný v letech 1854 až 1863. Jeho impozantní romantická architektura vás uchvátí svou monumentálností zvenku, i bohatou výzdobou uvnitř kostela. 

V sezóně ožívá Karlínské náměstí během pravidelných farmářských trhů, kde si můžete pochutnat na čerstvých potravinách převážně od českých pěstitelů a výrobců. Nechybí ale ani vybrané pochoutky od zahraničních farmářů. V období Vánoc se náměstí promění v pohádkovou scénu s vánočními trhy, které jsou ideálním místem pro nákup dárků a vychutnání vánoční atmosféry.

Vítkov

Vítkov je významným místem nejen pro Karlín, ale pro celou Prahu. Jedná se o téměř 260 metrů vysoký protáhlý vrch, který svou hmotou odděluje čtvrti Karlín a Žižkov a nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na město. Na jeho západní straně se nachází Národní památník na Vítkově, jehož nedílnou součástí je největší jezdecká plastika ve střední Evropě Jan Žižka z Trocnova od sochaře Bohumila Kafky. 

Tento prvorepublikový funkcionalistický památník byl vybudován k uctění památky československých legionářů a československého odboje v období první světové války (1914–1918). V areálu se také nachází muzeum, které detailně mapuje vojenskou historii České republiky a je fascinujícím místem pro všechny, kdo se zajímají o vojenství. Pokud vás ovšem samo vojenství příliš nezajímá, můžete využít přilehlý lesopark k příjemné aktivnímu odpočinku. 

Nádherný výhled z Vítkova na celou Prahu

Invalidovna a Sudkovy sady

Invalidovna je majestátní barokní stavbou v Karlíně, která sloužila původně jako domov pro válečné veterány. S nádhernou architekturou a rozlehlým areálem přitahuje Invalidovna milovníky historie a architektury. Dnes je ale tato historická budova využívána především pro kulturní akce a je otevřena široké veřejnosti. 

V těsné blízkosti Invalidovny najdete Sudkové sady a Kaizlové sady, dva parky, které nabízejí klidné útočiště od městského ruchu. Tyto sady jsou ideálním místem pro odpolední procházky, pikniky nebo jen pro relaxaci pod stromy. S jejich udržovanými cestami a zelenými plochami jsou tyto parky oblíbeným místem pro obyvatele i návštěvníky Karlína.

Rohanské nábřeží a Rohanský ostrov

Rohanský ostrov a Rohanské nábřeží jsou neméně atraktivními místy Karlína, které spojují přírodní zákoutí s moderním urbanistickým rozvojem. Rohanské nábřeží, které vede uprostřed zeleně i s občasným výhledem na řeku Vltavu, je populárním místem pro jogging, cyklistiku a procházky

Nábřeží se na východním konci napojuje na Rohanský ostrov, který se pyšní moderními parkovými úpravami. Nabízí tak obyvatelům i turistům prostor pro různé sportovní aktivity a pikniky. Rohanský ostrov je dokonalým místem pro ty, kteří hledají klid uprostřed městského shonu, a je oblíbeným místem pro odpolední nebo víkendovou relaxaci.

Rohanské nábřeží - krásné místo pro oddych a relax

Kasárna Karlín

Původně vojenská kasárna dnes slouží jako kulturní a společenské centrum, kde se konají různé akce od koncertů přes výstavy až po kino. Naleznete zde ale i stylovou kavár­nu, beach vole­jbal, saunu nebo dět­ské hřiště. Toto místo je skvělým příkladem přeměny historického objektu na moderní kulturní prostor. 

Areál kasáren je otevřený veřejnosti a nabízí nejen vnitřní prostory pro kulturní akce, ale také rozlehlý venkovní areál, který je v létě vyhledávaným místem pro posezení u piva nebo pro sledování venkovních filmových projekcí pod hvězdami. Kasárna Karlín přitahují návštěvníky svou jedinečnou atmosférou a jsou místem setkávání pro všechny generace.

Karlínské pohostinství

Moderní Karlín je ale nejenom čtvrtí bohatou na historii, kulturu nebo sportovní vyžití. Nabízí i četné restaurace, kavárny a bary s širokým výběrem chutí a kulinářských zážitků. Například pivovar s výčepem Dva Kohouti je známý svým výběrem čerstvě točeného piva a přátelskou atmosférou, zatímco restaurace Meze zase přitahuje návštěvníky svou středomořskou kuchyní a stylovým interiérem. 

Pro milovníky snídaní, obědů i večeří je ideálním místem také první flexitariánská restaurace v Česku s názvem Spojka Karlín. Tato restaurace spojuje milovníky veganských, vegetariánských i masových jídel. Restaurace a kavárny Karlína poskytují vynikající jídlo i pití, ale také příležitost zažít místní komunitní život. V Karlíně najdete množství útulných míst, která zpříjemní váš den a nabídnou vám pohled na místní gastro scénu. Podívejte se na okolí Rezidence Blízká.